Inne

Czym jest wellbeing i co obejmuje?

Pojęcie wellbeingu pojawia się już od pewnego czasu, a mimo to widać, że wciąż budzi sporo pytań. Czym zatem jest? Co skrywa się pod tym terminem? Co obejmuje wellbeing? Nasz tekst dostarczy Ci odpowiedzi na te pytania, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

O czym dokładnie mowa?

Jeśli poświęcimy nieco więcej czasu na zapoznanie się z definicją wellbeingu, to zauważymy, że w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza dobrostan. I faktycznie wellbeing to po prostu sytuacje, w których czujemy się komfortowo. Jego koncepcja stanowi kompleksowe podejście do człowieka oraz dokładnie starań, by zaspokoić jego różne potrzeby i to nie tylko fizyczne, ale również ze strefy psychicznej.

Najczęściej mowa tutaj o zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa, czy zadowolenia z życia. Jednak wellbeing oznacza również zapewnienie szczęścia i dobrego zdrowia, czy kształtowania odporności psychicznej. To jednak nie wszystko, ponieważ kluczowe znaczenie ma realizowanie własnego potencjału oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Co dokładnie obejmuje?

Teorią wellbeing postanowił się zająć Martin Seligman. To amerykański profesor, który odpowiada za stworzenie pojęcia psychologii pozytywnej. Według niego na wellbeing, czyli właśnie na dobrostan składa się pięć elementów, które określane są skrótem PERMA. Pierwszym elementem są pozytywne emocje (P – positiveemotions), a więc wszystko, co wywołuje u nas radość, nadzieję, czy ciekawość.

Jeśli odczuwamy, takie emocje, to przekłada się na wyższy poziom naszego zadowolenia, ale nie tylko. Pozytywne emocje zwiększają też naszą kreatywność i sprawiają, że czujemy odpowiedzialność za budowanie dobrej atmosfery. Na wellbeing wpływa także zaangażowanie (E – engagement), czyli stan, który najczęściej wynika z oddawania się jakiemuś zadaniu, do którego realizacji mamy nie tylko odpowiednie umiejętności, ale również które samo w sobie motywuje nas do działania i podnosi poziom satysfakcji.

Kolejnym elementem, który wpływa na dobrostan są relacje międzyludzkie (R – relationships), głównie te, które nawiązujemy w danym otoczeniu, a więc na przykład w miejscu pracy. Na ogólny poziom satysfakcji wpływa też poczucie sensu (M – meaning) i mamy tutaj do czynienia z sytuacjami, w których czujemy, że jesteśmy potrzebni, a wykonywane przez nas zadania niosą ze sobą głębsze znaczenie, na przykład dla firmy, w którym pracujemy.

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na wellbeing są osiągnięcia oraz ich docenianie (A – accomplishment/achievement). To stan, w którym mamy określone cele i zadania, a ich realizacja wpływa dobroczynnie na nasz rozwój.