Inne

Jak przygotować kostkę brukową na zimę?

Ze względu na trwającą zimę i ostatnie śniegi, bardzo ważne jest, żeby nasza kostka brukowa była na tę porę odpowiednio przygotowana. Dlatego przedstawię Ci kilka rozwiązań, które są przygotowane właśnie na tę okazję.

Na co narażona jest kostka brukowa podczas zimy?

Jeśli nie zadbamy o to, żeby nasza kostka była czysta, zanim spadnie śnieg, istnieje ryzyko, że brud osiądzie się mocniej w kostce. W konsekwencji, kiedy już śnieg się roztopi, cała nasza kostka brukowa może zmienić znacząco swój kolor na ciemniejszy. Żeby tego uniknąć, nie ma innej metody, jak regularnie zamiatać kostkę, żeby brud przypadkiem nie został przykryty śniegiem.

Pozbądźmy się wszelkich chwastów i mchów spomiędzy kostek. Jeśli tego nie zrobimy, to ryzykujemy tym, że woda przedostanie się pod kostkę, co może spowodować pęknięcia. Poza tym, jeśli woda dostanie się do ziemi pod kostką, może to spowodować nierówności w terenie. Starajmy się zasypywać wolne miejsca między piaskiem lub żwirem. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się kłopotów.

Jeśli jednak chcemy naprawdę dobrze zadbać o to, żeby nasza kostka brukowa była dobrze przygotowana na zimę, to ją zaimpregnuj. Dzięki takiemu zabiegowi nie będzie ona wchłaniać wilgoci. Odpowiedni impregnat zapobiega także temu, czego nikt nie lubi, czyli blaknięciu kostki. Na pewno nie raz widzieliśmy, jak kostka wokół czyjegoś domu z roku na rok traciła swój kolor.

W jaki sposób zabezpieczyć się, przed ślizganiem na kostce?

Najbardziej popularną metodą jest, posypywanie kostki solą. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł, ponieważ metoda ta może psuć kostkę. Co prawda, jeśli nasza kostka brukowa jest nowa, to pewnie sól na nią już nie wpływa. Jednak wciąż cierpią na tym nasze buty. Dlatego najlepiej jest wykorzystać preparaty do rozpuszczania śniegu. Są one praktyczne i nie niszczą kostki ani naszych butów. Warto jest próbować rozpuszczać lód na kostce, ze względu na to, że odśnieżając wszystko łopatą, możemy zarysować kostkę. W konsekwencji kostka brukowa, która zobaczymy po ziemię, będzie posiadała wiele uszkodzeń, a może nawet pęknięć.