Wady wzroku w dzisiejszej populacji są na tyle rozpowszechnione, że znaczna część społeczeństwa ma pewne wady wzroku. Stąd tak duża popularność okularów i soczewek kontaktowych. Każda wada wzroku wymaga nieco innego rodzaju szkieł, które je korygują. Specyficznym rodzajem soczewek, są soczewki toryczne. W przeciwieństwie do standardowych soczewek sferycznych mają nieco inny kształt. Ich przekrój poprzeczny nie jest sferą, a przypomina raczej kształtem przecięty obwarzanek. Pozwala to na załamywanie światła w zupełnie inny sposób, przez co tego typu soczewki dedykowane są do specyficznych wad wzroku, takich jak astygmatyzm.
Jak działają soczewki toryczne?
Działanie soczewek torycznych jest zupełnie inne niż soczewek tradycyjnych. Ich działanie różni się przez to, że moc refrakcyjna i moc skupiające soczewek jest inna w każdym miejscu powierzchni oka, zarówno w przekroju poziomym, jak i pionowym. Moc soczewki maleje i wzrasta w zależności od położenia. Dzięki temu zjawisku budowa toryczna pozwala niwelować określone wady wzroku.
Co dają soczewki kontaktowe toryczne?
Wady, takie jak astygmatyzm powodują odchylenie widzianych linii i nieregularne zamazywanie się obrazu. Szkła toryczne, ze względu na to, że zaginają obraz nierównomiernie na różnych obszarach układu optycznego oka, niwelują skutki załamywania się światła na rogówce w nierównomierny sposób. Tego typu problem może dotyczyć także nieproporcjonalnego załamywania się promieni słonecznych na soczewce oka, z czym szkła toryczne także skutecznie sobie poradzą. Dobierają ten wariant szkieł klasycznych lub soczewek, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jaki dokładnie model się wybiera. Powinien to zrobić wykwalifikowany lekarz okulista, gdyż dobranie odpowiednich soczewek do astygmatyzmu jest bardzo trudne. Nieprawidłowo dobrane soczewki, a nawet noszone w nieprawidłowy sposób mogą nie zniwelować wady wzroku, a wręcz ją pogorszyć. Po udaniu się do specjalisty i odpowiednich badaniach można jednak dobrać szkła wystarczająco precyzyjnie.