Percival Schuttenbach

'

Percival Schuttenbach – czołówka polskiego folk-metalu – to żywiołowe połączenie rodzimej kultury z mocnymi brzmieniami, niesamowite koncertowe show oraz oryginalne instrumentarium. Zespół tworzony jest przez charyzmatycznego lidera – wirtuoza gitary i wokalistę w jednym, perkusistę o światowym uderzeniu i energii oraz – przede wszystkim – przez trzy piękne i demoniczne wokalistko-instrumentalistki o trzech różnych kolorach włosów. Ten skazany na sukces skład wypuścił niedawno nowy album zawierający granie na najwyższym poziomie z udziałem mnóstwa polskich i zagranicznych gości.

PERCIVAL obejmuje dwa rodzaje działalności:
W wyniku fascynacji historią i archeologią doświadczalną, zaangażowania w ruch odtwórców historii oraz chęci propagowania naszych słowiańskich korzeni a także przedchrześcijańskich tradycji ludów mieszkających w basenie Morza Bałtyckiego, zespół powołał do życia grupę Percival. Jest ona częścią, a zarazem podprojektem zespołu Percival Schuttenbach skupiającego wiele wątków ich działalności.

Percival swoją muzyką, na którą składają się utwory ludowe, a także kompozycje zespołu, przekazuje klimat i atmosferę wczesnego średniowiecza, przenosi słuchacza w świat naszych przodków. Działalność PERCIVAL ma przede wszystkim na celu zbudowanie odpowiedniego tła dla pokazów historycznych, warsztatów archeologii eksperymentalnej, spotkań fascynatów. Choć nie mamy ambicji naukowych – nasz projekt jest raczej natury artystycznej i nie zajmujemy sie ścisłą rekonstrukcją muzyki tamtych czasów (co jest zresztą niezwykle trudne) – to swoją muzykę tworzymy głównie w oparciu o wiedzę o używanych wówczas instrumentach i wynikających z niej przemyśleniach przy wykorzystaniu naszego doświadczenia muzycznego. Opieramy się na dostępnych nam źródłach i przychylnych radach fachowców – historyków i archeologów. Co ważne, używamy też instrumentów będących rekonstrukcją lub repliką instrumentów, które istniały w tamtych czasach. Opieramy się także na jak najstarszych, zachowanych słowiańskich pieśniach, które często noszą w sobie ziarno prawdy o czasach, które odtwarzamy. Wykorzystujemy poezję rodzimowierczą, podania, legendy, bajki.

Przede wszystkim pragniemy podczas wszelkiego typu festiwali i imprez historycznych uzupełnić obozowiska, walki wojów, turnieje i tym podobne atrakcje muzyką, która mocniej wtopi widza w świat żywej historii, nada odpowiedni klimat, pozwoli się lepiej wczuć. Wszystko po to, żeby zachęcić, zaciekawić, pokazać piękno i wagę historii!

skład:

Mikołaj Rybacki Katarzyna Bromirska
Mikołaj Rybacki
gitara elektryczna, śpiew
Katarzyna Bromirska
wiolonczela elektryczna, śpiew
Joanna Lacher Christina Bogdanova
Joanna Lacher
śpiew
Christina Bogdanova
śpiew
Andrzej Mikityn Marcin Frąckowiak
Andrzej Mikityn
perkusja
Marcin Frąckowiak
gitara basowa
Dyskografia:

STRZYGA – CD 2016
MNIEJSZE ZŁO – CD 2015
SVANTEVIT – CD 2013
POSTRZYŻYNY – EP 2012
REAKCJA POGAŃSKA – CD 2009
TUTMESZ-TEKAL – CD 2002
MORIBUKA – CD 1999