Wywiad z zespołem KORPUS

'

35 lat temu wszystko się zaczęło. Janusz pamiętasz, gdzie odbył się Wasz debiut?

Kapela powstała 35 lat temu, a pierwszy koncert był 34 lata temu  na X Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w lutym 1982 r. w słynnej kuźni rockowej w Warszawie na ul. Łowickiej …zostaliśmy laureatami… i tak się zaczęło nasze profesjonalne granie!

10750266_895771210467802_4647872573143357912_o

Lata ’80 były dobrym czasem dla muzyki rockowej. Jak wspominacie tamten okres?

Masa festiwali w całej Polsce, komuchy pozwoliły młodzieży się wyszaleć na koncertach, żeby odwrócić uwagę od tego, co działo się w kraju …zagraliśmy wiele koncertów na festiwalach rockowych (OPEN ROCK, ROCK NA WYSPIE, MUZYKA MŁODYCH, ROCK GALICJA, ROCK ARENA, ROCK GIEŁDA, ROCK SKRA ),.  z których większość wygraliśmy   I przyszedł Jarocin 1983, gdzie wygraliśmy w cuglach naszą kategorię hard-rocka. Fajnie rockowe czasy i ten koncert w Jarocinie opisał Grzegorz K. Witkowski w książce „Grunt to bunt” I tom… mamy tam swój rozdział pt. „Dziewczyny ściągały bluzki”, He! He!  …było tak naprawdę, trochę się działo!!! Rozdawałem autografy na gołych piersiach fanek…

Pamiętam słynny „Koncert Czystych Serc” z Waszym udziałem w Hali Gwardii. Czy jest jakiś koncert, który szczególnie zapadł Wam w pamięci?

Zdecydowanie jednak koncert Jarociński 83”, choć ten w Hali Gwardii też był fajny …graliśmy wtedy m.in. z Republiką… ale także koncerty SOS i naszym numerem „Wiara” specjalnie napisanym na prośbę Jacka Kuronia i Janusza Leśniewskiego … mamy dyplom!

Dyplom również mamy od konsula polskiego z Brna po serii bardzo udanych koncertów w CSRR. Każdy koncert dla grupy KORPUS jest ważny… zawsze byliśmy kapelą, wybitnie koncertową i to teraz się potwierdza, scena i kontakt z ludźmi są najważniejsze!!!

W roku 1990 zespół Korpus oficjalnie przestaje istnieć. Co się z Wami działo przez ten czas milczenia?

Zespół zawiesił działalność, bo dopadło nas życie… dzieci, rodzina, praca i niestety problemy części kapeli z używkami… alkoholem… itp. itd. I słaba kasa z koncertów – nie dało się z tego żyć! Kilku muzyków działało dalej w innych kapelach, nagrywało solowe płyty… to dotyczy, np. mnie… W 2011 r. powstała moja solowa płyta JOHANE’S „Skazani na miłość”, wydana przez Fonografikę! Część muzyków  zupełnie się wycofała z branży,  a niektórzy przegrali walkę z nałogiem i już ich między nami nie ma…  niestety!

Nieodżałowany Paweł” Shenker” Koziej… jeden z najlepszych gitarzystów w tym kraju!

Ale jeśli mówimy o podstawowym składzie Korpusu z lat 1983-1987 r.,  czyli najlepszych lat koncertowych, to większość grała dalej i gra do dziś!

Kto wpadł na pomysł reaktywacji zespołu? Jakiś motyw przewodni? Tęsknota za graniem, kolegami? Opowiedzcie o tym.

Wspominałem o moim solowym projekcie JOHANE’S  i chyba od tego się zaczęło, bo przy przygotowywaniu drugiej płyty tej formacji (czeka na realizację!)  nagrałem numer

DEFILADA. Wysłałem go na listę POLISZ CZART do Wlk. Brytanii… pachniało w tym utworze mocno hard rockiem i szef tej listy Sławek Orwat zadzwonił do mnie, namawiając do reaktywacji KORPUSU… dając mi namiary na Romka Iwanowicza (współzałożyciel kapeli)

On, po latach spędzonych na Wyspach, wracał do Polski… rasowy, czynny muzycznie bluesmen! Dołączył do nas Darek Olszewski, pierwszy basmen zespołu i ruszyliśmy…

Darek pograł z nami ponad rok jeszcze, ale Romek od razu odpadł, bo – jak stwierdził – to nie jego estetyka. Chciał grać ostrzej i w kierunku thrasha… a to nie styl Korpusowy…

To była końcówka 2013 r., pierwsze zgrywy, postanowiłem wejść mocniej w temat i zwróciłem się propozycją grania do muzyków z najlepszych lat kapeli… I oto jesteśmy już razem ponad dwa lata i jest to Korpus prawie w podstawowym składzie oprócz Shenkera

Jego wspaniale już w latach 80-tych zastąpił Wiktor Pietrzykowski i teraz gra z nami!

Młoda krew w kapeli to pałker Piotrek „Mucha” Muszyński i klawiszowiec Włodek Tyl „Mariano”, bo zespół postanowił rozszerzyć brzmienie o klawisze, których dawniej nie było… Poza tym basmen „Dziadek” i „ Mariano dokładają wokale do mojego głównego… Teraz to w całości nieźle hula… Co słychać w nagraniach naszych ostatnich singli!

Jak obecnie przyjmuje Was publiczność? Czy są to w większości dawni fani?

Wiesz, z tym przyjęciem przez publikę, to normalnie nas przytkało… naprawdę jest fajnie…

Na pierwszym naszym koncercie w Progresji w 2014 r  był pełny klub i sporo szaleństwa pod sceną… masa dziennikarzy i dawnych fanów… było to niesamowite! Wiedzieliśmy już wtedy, że ruszamy ostro, że warto… nie tylko dla nas samych, ale dla nich.

Od tamtego czasu zagraliśmy wiele koncertów i mamy fanów też wśród młodych  ludzi i to jest frajda, bo nie czujemy się jak dinozaury, a mamy razem hm…no sporo lat!!!

Single „Nafta” i „Respekt” już słyszymy w mediach, a kiedy płyta?

Nagrywamy kolejne numery… teraz singla ESEMES…  potem NIENASYCONYCH…

Współpracujemy z jednym z najlepszych realizatorów dźwięku Arkiem Nawrockim i jego LORD FADER STUDIO w Warszawie! A że my też wszyscy ze stolicy, to odpada nam problem transportu, noclegów itp. itd.

Pracę nad albumem powinniśmy zakończyć pod koniec marca przyszłego roku.

Promocja będzie późną wiosną… ale o tym decyduje też nasz szef PR Grzegorz Szklarek

z firmy CANTARAMUSIC, z którą nawiązaliśmy stałą współpracę!

W jakim składzie jest nagrywana Wasza płyta? Czego możemy się na niej spodziewać? Uchylicie rąbka tajemnicy?

Rąbka? Okej! To będzie album nie z tej ziemi… myślę, że na polskim rockowym rynku mało kto tak teraz gra! Wszystkie utwory są po polsku… nie wybieramy się na podbój zachodu!

Tytuł RESPEKT –  to, co robimy, robimy z wielkim respektem do życia, muzy i fanów!

10/12 numerów w mocnym hard-rockowym brzmieniu, ale z tą nutką melodyki, tak kojarzoną zawsze z kapelą KORPUS, taki trochę słowiański rock&roll – jak to zwykł mówić Winek Chróst …Co, jak co – chyba ten facet trochę wie, o czym mówi! Pozdrawiamy go… u niego w jego świetnym studio w Sulejówku nagraliśmy pierwszego po latach singla „Bal żebraków”

Skład kapeli:

Janusz ”Johan” Stasiak – wokal, gitara akustyczna

Marek  „Czaszka” Balaszczuk – gitara

Cezary „Dziadek” Łostowski – gitara basowa, wokal

Wiktor ”Witek” Pietrzykowski – gitara

Piotrek „Mucha” Muszyński – perkusja

Włodek „ Mariano” Tyl – inst. klawiszowe, wokal

Rockowa Warszawa z niecierpliwością oczekuje Waszej płyty.

Dziękuję za rozmowę i  pewnie do zobaczenia na koncertach.

Również dziękujemy z całego rockowego serducha! Pozdrawiamy Rockową Warszawę,

wszystkich Fanów i Przyjaciół i Ciebie KS!!!

Zapraszamy na nasze  koncerty i jazdę bez trzymanki!

PozdRock! 😉 Johan & KORPUS

Zespół Korpus

Wywiad dla Rockowej Warszawy

przeprowadziła Katarzyna Skrzyńska

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.