Polscy artyści „czytają Republikę”

'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 grudnia ukazała się książka Leszka Gnoińskiego „Republika. Nieustanne tango”. To pierwsza pełna monografia legendarnego zespołu i rockowy portret jego pokolenia. Książkę znajdziecie w księgarniach oraz sklepach online. Wydawcami książki są Kayax oraz Wydawnictwo Agora.

W kwietniu minęło 35 lat od pierwszego koncertu Republiki, a 22 grudnia minie piętnaście lat od przedwczesnej śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Dzieje Republiki – jednego z najbardziej ekscytujących zjawisk w dziejach naszej popkultury – to nie tylko historia muzyki rozrywkowej. To historia młodości całego pokolenia Polaków.

Grzegorz Ciechowski (śpiew, flet, instrumenty klawiszowe), Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara), Paweł Kuczyński (gitara basowa) – młodzi, oryginalni, poszukujący, zbuntowani. Pierwsi na naszym rynku o tak wyrazistym, zaplanowanym w najdrobniejszych szczegółach wizerunku. Czarno-białe pasy, charakterystyczne logo napisane specjalnie wymyśloną przez menedżera Andrzeja Ludewa czcionką nazwaną „republikaryca”, niezwykłe koncerty i fanatyczne wręcz uwielbienie fanów. „Repubika. Nieustanne tango” opisuje, jakie zmiany przechodził zespół i jak sobie z nimi radził, jak funkcjonował w trudnych warunkach lat 80., a jak w okresie wielkich zmian zachodzących w naszym kraju w latach 90. (już z Leszkiem Biolikiem, który zastąpił Kuczyńskiego). Ta książka to także opowieść o tym, jak się rozchodzą artystyczne drogi twórców.

Na kanwie opowieści o zespole i niełatwej, poddawanej próbom – artystycznym, towarzyskim i wreszcie finansowym – przyjaźni między muzykami, autor snuje wiele innych wątków. Charakteryzuje rozpadający się „Kombinat”, czyli PRL lat osiemdziesiątych, gdzie młodzi muzycy ścigali się w pomysłach, by nie iść do wojska i opowiada o „Nieustannym tangu” przemysłu rozrywkowego w czasach, gdy produkcja longplaya potrafiła trwać dwa lata; relacjonuje wiele „Syberii” w urzędzie cenzorskim, barwnie opowiada o „Białej fladze”, której bynajmniej nie zamierzali wywieszać młodzi twórcy w zderzeniu z siermiężną rzeczywistością PRL i przywołuje mnóstwo postaci drugiego planu – realizatorów, animatorów, filmowców, aktorów, krytyków.

Książka jest także kopalnią anegdot i próbą wyjaśnienia wielu mitów i nieporozumień. Czy udział w słynnym koncercie Rock Blok był rodzajem kolaboracji z władzą? Dlaczego republikanie nie zrobili kariery za granicą? Co robią dziś dawni „Fanatycy ognia”? Czy wciąż wracają do tych nagrań, dawnych, ale nie starych, choć „Telefony” stały się komórkami i zmienił się „Układ sił”? Przecież „Młodość” też nigdy się nie zestarzeje.

Leszek Gnoiński – dziennikarz muzyczny, autor książek, reżyser. Spod jego pióra wyszły „Raport o Acid Drinkers” (1996), bestsellerowy „Kult Kazika” (2000), „Myslovitz. Życie to surfing” (2009), „Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora” (2014). Jest też współautorem „Encyklopedii polskiego rocka” (cztery wydania), a także książki o zespole Farben Lehre (2015). Współtworzył głośny film „Beats of Freedom – Zew wolności” (2010), „Jarocin, po co wolność” (2016), „Fugazi – centrum wszechświata” (2016), a także dwie serie: „Historia polskiego rocka” (2009) i „Historię festiwalu w Jarocinie” (2014).

—————————————————————–

Lata 80. zeszłego stulecia to okres solidarnościowej rewolucji. Ta rewolucja miała swój soundtrack. Zadbały o to grupy rockowe: Maanam, Perfect, Brygada Kryzys, Kult, Lombard i Republika. Ta ostatnia zrobiła to w adekwatnym kafkowsko-orwellowskim stylu. Solidarność się skończyła. Muzyka pozostała.
Kora i Kamil Sipowicz

Wreszcie powstała mapa Republiki! Unikatowa, charyzmatyczna i uwodząca. Dająca lekcję wolności i zmieniająca świadomość. Jak to Republika. Na tę książkę czekałam całe lata.
Mela Koteluk

To piękna widokówka z innego świata. Nie tylko dlatego, że jej „akcja” rozgrywa się głównie w okresie stanu wojennego. I nie tylko dlatego, że w sposób pasjonujący opowiada o dziwnych czasach, gdy polski zespół rockowy mógł wywołać masowe i skrajne emocje społeczne. Gnoiński przywołuje fascynującą historię Ciechowskiego, dla którego przekaz artystyczny był ważniejszy niż popularność.
Piotr Bratkowski, „Newsweek Polska”

Republika nadal inspiruje, o czym możemy się przekonać oglądając chociażby nagrania artystów czytających nową biografię zespołu. Tacy artyści, jak Organek, Urszula Dudziak, Piotr Rogucki, Marek Dyjak, Mela Koteluk czy Brodka wzięli udział w akcji czytania fragmentów książki – #czytamRepublike

Leszek Gnoiński to dziennikarz, reżyser oraz autor, którego fani muzycznych biografii mogą kojarzyć chociażby z takich pozycji, jak „Raport o Acid Drinkers”, „Myslovitz. Życie to surfing” czy „Kult Kazika”. Redaktor ponad setki płyt, m.in. wydanych w ramach Złotej Kolekcji (John Porter, Lech Ja . nerka, Urszula, Sztywny Pal Azji, Róże Europy, Voo Voo, Chłopcy z Placu Broni, Tomek Lipiński, T.Love, Lata osiemdziesiąte, Lata dziewięćdziesiąte), serii 30 albumów dodawanych do Dziennika z serii „Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.”, „Najmniejszych koncertów świata” (Myslovitz, Pustki, Lech Janerka, Muniek), boksu Acid Drinkers „Anthology 1989 – 2009”, a także albumów Myslovitz, Lenny Valentino, projektu Nowe Sytuacje.

Współautor scenariusza wystawy stałej jarocińskiego Spichlerza Polskiego Rocka.

Na tym jednak nie koniec jeśli chodzi o wydawnictwa książkowe związane z Republiką. Syn Grzegorza Ciechowskiego, Bruno, postanowił zbierać fundusze na wydanie albumu ze zdjęciami jego ojca, które wykonał Andrzej Świetlik.

Related posts

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.