Amerykański pionier rock’n’rolla Chuck Berry nie żyje …

'

Chuck Berry nie żyje. Amerykański pionier rock’n’rolla zmarł w wieku 90 lat na terenie swojej posesji. O śmierci poinformowała policja stanu Missouri w Stanach Zjednoczonych. Chuck Berry był jednym z klasyków rock’n’rolla, autorem takich przebojów jak „Roll Over Beethoven” czy „Johnny B. Goode”.”Ze smutkiem potwierdzamy, że Charles Edward Anderson Berry, lepiej znany jako legendarny muzyk Chuck Berry, nie żyje” – podała policja. Poinformowała także, że nieprzytomnego Berry’ego znaleziono w sobotę wczesnym popołudniem czasu lokalnego. Próba reanimacji nie powiodła się. Na miejscu stwierdzono zgon artysty.

Chuck Berry urodził się w Saint Louis w USA. Był kompozytorem piosenek, wokalistą i gitarzystą. W 2003 roku został umieszczony na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

Najbardziej znane przeboje Chucka Berry’ego to: „Roll Over Beethoven”, „Back in the U.S.A.”, „Johnny B. Goode”, „Rock and Roll Music” i „You Never Can Tell”. Ostatni z powyższych utworów pojawił się w filmie „Pulp Fiction” w scenie tańca Johna Travolty i Umy Thurman.

Chuck Berry urodził się w 1926 roku w St. Louis w stanie Missouri. Zanim zaczął karierę w muzyce zajmował się rozmaitymi rzeczami – był stolarzem, fotografem, dozorcą czy fryzjerem. W wieku kilkunastu lat miał też na koncie pierwsze zatargi z prawem – m.in. skierowanie do poprawczaka za napad z bronią w ręku. Później wielokrotnie stawał przed sądem za różnego rodzaju przewinienia, począwszy od oskarżeń o czerpanie korzyści z prostytucji, a na unikaniu płacenia podatków skończywszy. Uważany jest za pioniera rock’n’rolla, a jego piosenki były główną inspirację dla zespołów takich jak The Beatles czy The Rolling Stones. Od 1955 roku napisał taki hity jak „Roll Over Beethoven”, „Back in the U.S.A.”, „Johnny B. Goode”, „Rock and Roll Music” czy „You Never Can Tell”, które później były przerabiane niezliczoną ilość razy.

Related posts

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.